Yükleniyor…

Meşhur Tarihi Töngül Pide Fırını

İzmir Ödemiş'te tarihi bir lezzet...

Pide denince akla Karadeniz pideleri gelir... Fakat Ege Bölgesi'nin de bu alanda çok başarılı temsilcileri vardır. Ödemiş’in Tongül Pide Fırını da bu değerli lezzet duraklarından biridir. Ödemiş’in en eski sokağı olan ve o zamanların “Katırcılar Sokağı” yeni adı ile “Manyası Caddesi”nde 1890 yılında kurulan ve sadece Ödemiş’e özgü bir pide çeşidi ile samimi ve sıcacık bir işletme olan Töngül Pide Fırını, Töngül ailesinin 126 yıllık emeği, aile yadigarı ve 4 nesildir sürdürdükleri bir lezzet...

Töngül Pide'nin Lezzet Sırrı

Sadece tek çeşit pide yapılan ve öğleden önce tükenen Töngül pide; Töngül ailesinin özel pide hamurları, maydonoz ve köy tereyağı ile hazılanıyor. Dana kıyması, maydonoz ve yumurta harcı ile alttan yanmalı fırında meşe odunu ile pişiyor. Tereyağı ve rendelenmiş tulum peyniri ile de sunumda ziyaretçilerine lezzet şöleni yaşatıyor. Yurtiçinden ve yurtdışından bir çok ziyaretçisi ve müşterisi olan Tongül Pide Fırını, yolu Ödemiş’e veya İzmir’e düşenlerin mutlaka tatması gereken lezzetler arasında yer alıyor.

Nasıl gidilir?

Adres: Meşrutiyet Mah. Manyası Cad. Katırcılar Sk. No:7 Ödemiş/İzmir Not: Tren ile gelenler “Eski Gar” durağından inip yürüyerek 10 dakikada ulaşabilir.